Od czasu zakończenia wojny minęło ponad 70 lat. Odchodzą ostatni świadkowie historii, którzy pamiętają ten trudny czas. Czas, po którym na terenie całej Polski pozostały setki mogił i cmentarzy. Jeden z największych znajduje się w Osuchach, na skraju Puszczy Solskiej. Spoczywają na nim polegli w trakcie najbardziej znanej bitwy partyzanckiej w Polsce.
Uczestnicy tych wydarzeń i ich potomkowie wraz z osobami, dla których pamięć o przeszłości leży na sercu od lat upamiętniali rocznicę Bitwy i osoby z nią związane. Ta wspólna idea łącząca ludzi rozsianych po całym świecie zaowocowała oficjalnym powstaniem STOWARZYSZENIA RODZIN ŻOŁNIERZY POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO OSUCHY 1944.
Jednym z głównych celów Stowarzyszenia jest nadanie Osuchom i największemu cmentarzowi partyzanckiemu w kraju roli symbolu otwartej walki z okupantem i najwyższego poświęcenia dla Ojczyzny. Miejsce takie jak Osuchy to także naturalna lokalizacja muzeum walk partyzanckich. Stworzenie takiej placówki, przedstawiającej kompleksowo historię walki partyzanckiej w czasie II wojny światowej to najważniejszy, dalekosiężny cel Stowarzyszenia.
Zapraszamy dołączenia do Stowarzyszenia a także współpracy zarówno osoby jak i instytucje związane z szeroko rozumianym ruchem oporu zarówno na Zamojszczyźnie, na obszarze okupowanej Polski jak i Europy.
Masz pytania, wątpliwości?
zajrzyj na stronę KONTAKT, zadzwoń lub napisz do nas
Chcesz dołączyć?
Założyciele Stowarzyszenia:
- JAN HENRYK NOWICKI
- MARIA ELŻBIETA DZIAŁO
- WIESŁAWA KUBÓW
- RYSZARD JAN WITKOWSKI
- TERESA KOZACZUK
- WIESŁAW ALEKSANDER NOWAKOWSKI
- TOMASZ BRYTAN
- MAŁGORZATA DUŃKO