Posted inAktualności / Wydarzenia

IV Rajd Osuchowski: 2-3 IX 2023

admin / Posted on / Comments off

Tematem wiodącym tegorocznego Rajdu będzie osoba Józefa Steglińskiego ps. „Cord” komendanta Rejonu Biłgoraj AK i jednego z legendarnych dowódców AK na Zamojszczyźnie.
Rajd odbędzie się 2 i 3 września 2023 r (jest to sobota i niedziela)
Współorganizatorami naszego rajdu są, jak co roku członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps „Wir”.

2 września
Spotykamy się zgodnie z tradycją w Osuchach przed budynkiem Domu Kombatanta w godzinach od 9:30 do 10:00.
Stamtąd pojedziemy samochodami do Brodziaków i dalej ruszymy pieszo puszczą przez obóz „Corda”, Gajówkę „Starzyzna”, Margole, Bandziorską Drogę do Szpitala 665 i do Ziemianki „Wira” , gdzie miało miejsce zgrupowanie wszystkich oddziałów leśnych przed akcją Sturmwind II.

Trasa liczy około 17 km.

Z obozu Wira wracamy samochodami, ciągnikiem (?) do Osuch i w Agroturystyce, u pani Eli Czarnek , pod adresem Osuchy 20 zasiadamy do wspólnej kolacji.
Trasa przemarszu widoczna jest na mapce nr 1

3 września
zwiedzamy w Biłgoraju miejsca związane z działalnością konspiracyjną Józefa Steglińskiego ps.”Cord”. Spotykamy się przy pomniku AK na Skwerze Solidarności o godz. 10:00 – 10:30. Ta trasa jest krótsza, wynosi około 7 km. Spod pomnika przejdziemy pod numer Kościuszki 35, gdzie mieścił się zakład wulkanizacyjny Zygfryda Komana/Corda. Tam zapoznamy się z topografią okupacyjnego Biłgoraja: usytuowania budynku Gestapo, placu więziennego i budynku przesłuchań oraz zakład ślusarskiego Maciochy. Dalej przejdziemy do ul. Zamojskiej 22A, gdzie mieściło się więzienie, a później do ul. Moniuszki 4, gdzie prawdopodobnie był rodzinny dom Julii Trębuły „Klementyny”. Następnie odwiedzimy cmentarz wojskowy przy ul. Lubelskiej i zapalimy znicze na grobach „Corda” i „Klementyny”. Na koniec przejdziemy się, do ulicy Józefa Steglińskiego i tam zakończymy nasz rajd.


Udział w Rajdzie jest jak zawsze nieodpłatny.
Zgłoszenia proszę kierować do skarbnika Stowarzyszenia, Anny Stańczyk-Przyłuskiej drogą emailową () lub telefoniczną pod nr 535 725 320.
Nocleg każdy organizuje sam. My rekomendujemy panią Elżbietę Czarnek, która od lat udziela nam swojej gościny: Agroturystyka Osuchy 20 tel. 607 076 070.


Opracowanie map: Dominik Róg.