Posted inAktualności / Muzeum "Osuchy 1944"

Powiat biłograjski ogłosił przetarg na „PRZEBUDOWĘ I ROZBUDOWĘ BUDYNKU DAWNEJ SZKOŁY W OSUCHACH NA POTRZEBY UTWORZENIA ODDZIAŁU MUZEUM ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ W OSUCHACH”

admin / Posted on / Comments off

W dniu 22 grudnia br., zgodnie z zapowiedzią pana starosty Andrzeja Szarlipa, wypowiedzianą podczas grudniowej sesji Rady Powiatu, która odbyła się 20 grudnia br., ogłoszony został przetarg na roboty budowlane zadania pn. „Przebudowa i rozbudowa budynku dawnej szkoły w Osuchach na potrzeby utworzenia Oddziału Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Osuchach”.

Budowa Muzeum Partyzantów Polskich „Osuchy 44” upamiętni partyzantów i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Muzeum będzie pierwszym w Polsce muzeum narracyjnym, którego tematyką przewodnią jest życie i walka partyzantów. Miejsce i nazwa muzeum stanowią niestandardowy unikalny w skali województwa i kraju produkt turystyczny, który zwiększy potencjał rozwojowy gminy.

Wybór miejscowości Osuchy w gminie Łukowa w powiecie biłgorajskim na siedzibę muzeum związany jest z lokalizacją największego cmentarza partyzanckiego będącego tragicznym śladem jednej z największych bitew partyzanckich – Bitwy pod Osuchami. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane na wysokim poziomie technologicznym i ekspozycyjnym. Już sam narracyjny charakter muzeum nawiązujący w sposobie prezentacji treści do Muzeum Powstania Warszawskiego będzie atrakcyjny dla współczesnego turysty i ucznia. W efekcie poprzez generowanie wyjątkowych emocji muzeum będzie rozpoznawalne i uzyska pozytywny rozgłos.

https://www.bilgorajski.pl/aktualnosci-2022/3367-oglosilismy-postepowanie-przetargowe-zadania-pn-przebudowa-i-rozbudowa-budynku-dawnej-szkoly-w-osuchach-na-potrzeby-utworzenia-oddzialu-muzeum-ziemi-bilgorajskiej-w-osuchach

https://spbilgoraj.bip.lubelskie.pl/index.php?id=543&p1=szczegoly&p2=83432