Posted inAktualności

Spotkanie Stowarzyszenia 26 czerwca 2021 – podsumowanie

admin / Posted on / Comments off

Szanowni Państwo,

ponieważ w naszym ostatnim zebraniu, które miało miejsce 26 czerwca br., uczestniczyło zaledwie 15 osób, postanowiłam tą drogą przekazać Państwu najważniejsze informacje z tego spotkania.


Na zebraniu przedstawiłam sprawozdanie z naszej działalności w roku 2020. Dla Państwa wiedzy zostają załączone poniżej wpisu.


Wiceprezes, Kamil Kopera, mówił o toczących się działaniach związanych z organizowaniem Muzeum Partyzantów Polskich i naszych w tej kwestii oczekiwaniach.

Rozmawialiśmy również o planach działań na następny rok, z których najważniejszym jest pozyskiwanie środków finansowych, stanowiących udział Stowarzyszenia w tworzeniu i wyposażaniu muzeum.

Mamy już gotowe, wydrukowane  cegiełki, których szatę graficzną opracował Kamil Kopera. Są w nominałach 10, 20, 50, 100, 200 zł i kwota dowolna- do wpisania. W czasie obchodów rocznicowych udało się już sprzedać około 20 sztuk. Myślę, że wszyscy możemy się w ich dystrybucję włączyć. Każdy z nas ma przyjaciół, znajomych, bliższych i dalszych członków rodzin, którzy mogą chcieć wspomóc naszą inicjatywę. Cegiełki są numerowane i jeśli ktoś z Państwa zechce zająć się  popularyzowaniem i wspieraniem tworzenia muzeum, proszę o indywidualne zamówienie, ile i jakich cegiełek mam wysłać. Rozliczać się będę z Państwem w stosownym momencie i w stosowny sposób. Np. przelewem na konto lub wpłatą gotówki przy najbliższym spotkaniu. Oczywiście cegiełki, których nie da się sprzedać, zwracacie Państwo do skarbnika Stowarzyszenia, czyli do mnie. Im więcej zdołamy wnieść do budżetu powstającego muzeum, tym więcej będziemy mieli do powiedzenia i tym lepiej będzie to muzeum wyposażone. A przecież na tym właśnie nam wszystkim zależy.

Poszukujemy również poważnych i zamożnych sponsorów. Osoby indywidualne, firmy, banki. Rozejrzyjmy się wokół. Doświadczenie pokazuje, że jeśli zaczyna się opowiadać o Osuchach w różnych środowiskach, ludzie słuchają i kibicują nam. 


Jest też pomysł na prawdziwe, trwałe cegiełki, którymi byłyby kostki brukowe na chodniku prowadzącym do muzeum, na których umieścilibyśmy  nazwiska bądź nazwy poważnych ofiarodawców. Rozmawiałam o tym z panem Starostą – Andrzejem Szarlipem i panem Marszałkiem – Michałem Mulawą. Obaj uważają, że jest to realne.
Rozmawialiśmy także o innych działaniach Stowarzyszenia, zarówno tych dających szansę na kreowanie jakiegoś dochodu ( koszulki, kalendarze), jak i tych na rzecz upamiętnianie żołnierzy podziemia, zwłaszcza w obrębie cmentarza w Osuchach.

Na koniec pragnę Państwa poinformować, że otrzymałem  od pana Jarosław Burego- kierownika Działu Inwestycji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, informację emailową, o tym, że przetarg na przygotowanie projektu muzeum w Osuchach wygrało Biuro Architekt Kaczmarczyk S.C. z Suchej Beskidzkiej.W biurze tym pracuje pani Sylwia Bartoszewska, córka naszego śp. kolegi, Piotra Bartoszewskiego, wnuczka legendarnych Janiny i Konrada Bartoszewskich. Trudno sobie wyobrazić lepszy wybór, lepszego architekta.

Pozdrawiam Państwa
Anna Stańczyk-Przyłuska