Posted inWydarzenia

27 września – Pamiętajmy

admin / Posted on / Comments off

DZIEŃ PODZIEMNEGO PAŃSTWA POLSKIEGO

26 września 1939 r. Warszawa, oblężona przez Niemców, wciąż walczyła. Jednak oficerowie Wojska Polskiego zdawali sobie sprawę, że walka o miasto i o kraj nie może trwać dalej. W stolicy brak amunicji i troska o położenie cywili zmusiły wojskowych do powzięcia decyzji o kapitulacji Warszawy.

Wkrótce lub kilkanaście godzin przed decyzją o kapitulacji do dowódcy obrony stolicy, gen. Juliusza Rómmela zgłosił się gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz z propozycją stworzenia tajnej organizacji, która po zakończeniu działań regularnych kontynuowałaby walkę z okupantem.
Rommel wstrzymał się z odpowiedzią do czasu uzyskania zgody Naczelnego Wodza. W tym samym czasie do Warszawy dotarł mjr Edmund Galinat z rozkazem polecającym utworzyć tego typu organizację.

Rano, 27 września 1939 r. gen. J. Rómmel wydał rozkaz:

Dane mi przez Naczelnego Wodza w porozumieniu z Rządem pełnomocnictwo dowodzenia w wojnie z najazdem na całym obszarze Państwa, przekazuję gen. bryg. Michałowi Tadeuszowi Tokarzewskiemu-Karaszewiczowi z zadaniem prowadzenia dalszej walki o utrzymanie niepodległości i całości granic.

J. Rómmel, gen. dyw.

Była to podstawa do działań Służby Zwycięstwu Polski. To wydarzenie zapoczątkowało budowę fenomenu jakim było Polskie Państwo Podziemne.

Od lewej: gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski, dowódca Armii Polskiej na Wschodzie, gen. Władysław Anders, gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz. W drugim rzędzie od lewej: gen. Zygmunt Bohusz-Szyszko, płk dypl. Leopold Okulicki. ZSRR, 1942 r.
fot. nieznany / domena publiczna

11 września 1998 r. Sejm RP podjął uchwałę ustanawiającą dzień 27 września – DNIEM PODZIEMNEGO PAŃSTWA POLSKIEGO

27 września 1944 r. w Osuchach odbyły się pierwsze pogrzeby poległych w bitwie nad Sopotem.

Od 21 września 1944 r. prowadzono prace ekshumacyjne na terenie lasów pomiędzy Osuchami, Borowcem i Fryszarką. Ich celem było odnalezienie zwłok osób poległych na tym obszarze w czerwcowych walkach. W pobliżu pola bitwy pod Osuchami wytyczono cmentarz na którym 27 września dokonano pierwszych pochówków.

Prace ekshumacyjne trwały do 20 października 1944 r. – znaleziono około 330 ciał. 233 osoby spoczęły na cmentarzu, zwłoki pozostałych zabrały rodziny.

Cmentarz w Osuchach jest największym pobitewnym cmentarzem partyzanckim w Polsce.

27 września 1944 r. Osuchy. Pierwsza msza pogrzebowa na cmentarzu partyzanckim.
fot. nieznany (?) / GOK Łukowa

27 września 2020 r. w Osuchach:

9:30 – 16:30 zwiedzanie pod opieką przewodnika Cmentarza, Izby Pamięci oraz pola bitwy

15:00 – modlitwa na Cmentarzu, apel pamięci

https://www.facebook.com/events/860907401110891

Organizator:
GOK Łukowa /